Monday, September 21, 2015

25. meistritiitel


19. septembril toimusid Haapsalus Paralepa parkmetsas Eesti meistrivõistlused 20 ja 50 km käimises. Kuigi niisama jalutamiseks oli ilm jahedavõitu ning pisut tuuline, sobis see 16 kraadi võistlemiseks väga hästi.Valitses mõnus atmosfäär! Inimesi raja kõrval just ülearu palju polnud, küll aga pakkus mõõduvõtt huvi metsaasukatele. Nii nähti raja ääres suurt põdrapulli, tee peal sisises rästik ja tema sugulane nastik ning loomulikult ei puudunud metsalindude ergutushüüded.

Nüüd aga võistluse juurde. Kaks päeva enne starti, neljapäeva õhtul, läks enesetunne äkitselt väga kehvaks. Tekkis peavalu ja üldine nõrkus. Veel reedelgi kodurajal soojendust tehes käis pea kergelt ringi. Stardipäeva hommikuks oli aga kõik jälle klaar ning loodetavasti erilist jälge vormile see pisike nõrkushoog ei jätnud.

Start nii Läänemaa KJK kui Eesti meistrivõistlustele anti kell 11.00. Rajale tormas 17 eri vanuses käijat. Meeste 50 km distantsil startis kolm meest. Kullajahti asusid pidama meie vabariigi parimatest parimad ehk mina ja Lauri Lelumees. Kahjuks on ala kandepind väga ahtakeseks jäänud ja meistrivõistluste arvestuses kolmandat meest välja panna polnud. Küll aga startis kevadel isikliku rekordi 4:11.47ni viinud leedukas Artur Mastianica. Prognoositult asus külaline ka koheselt võistlejaterivi etteotsa, juhtides kindlalt 35. kilomeetrini. Seejärel oli noormees aga sunnitud katkestama. Hiljem kuulsin, et Mastinica oli rajal mitu korda oksendanud. 

Meistrivõistluste arvestuses jätkus minu duell Lelumehega. Õigupoolest jäi seekord duell ära, sest üle mitme aasta taas 50 km stardis olnud Lauri valis juba alguses küllalt konservatiivse tempo, tõenäoliselt eesmärgiga kindlasti lõpuni jõuda. Siinkohal tuleb vana rivaali kiita, et leidus tahet ja motivatsiooni nii raske ja kurnav distants ikkagi ette võtta ja ka vapralt lõpetada. Vahepeal tuli Lelumehel võistlus katkestada ja tosse vahetada, kuna jalal laiutas suur veritsev vill. Sinna kulus pea 2 minutit ja kindlasti ka omajagu vaimuenergiat. Mehe lõpetamine oli Eesti käimisspordi jätkusuutlikust silmas pidades ülioluline!

Minu enesetunne oli kogu distantsi vältel hea. Suutsin säilitada tihedat sammusagedust ning astuma ei hakanud. Kordagi raskeks samuti ei läinud, lihtsalt parimate aastatega võrreldes väiksem treenitus põhjustas võistluse teises pooles toimunud tempolanguse. Pool maad sai läbitud 2:13ga, mis oleks lõppresultaadiks andnud 4:26. Paraku distantsi teine pool enam sellist minekut ei olnud ning lõppajaks kujunes 4:36.21. Aeg ei olnudki minu jaoks seekord eesmärgiks. Kuna viimati lubas tervis korralikult treenida 2012. aastal, oleks olnud naiivne loota isiklikku rekordit. Põhieesmärk oli kaitsta tiitlit ja võita suurt konkurenti Lauri Lelumeest. Mõlemad eesmärgid täitusid: hõbemedalimees Lauri lõpetas vapralt võideldes 5:25.12ga ja mina võidutsesin kergejõustikuprogrammi raskeimal alal 13. aastat järjest. Seega kaksikvõit Bruno Junk käimisklubi sportlastele.

Palju publikut raja kõrval ei olnud, kuid kõige olulisemad inimesed olid kohal! Suur tänu ergutamise eest mu kallis Ija, ema-isa, vend Lauri ning Reelika ja nende pisipoeg Rasmus. Suur kummardus ka sõber Lauri Tannerile, kes spetsiaalselt minu pärast sõitis laupäeva hommikul kodust 40 km kaugusele kaasa elama! Minu austus perekond Nebokattidele, kes igal aastal truult raja kõrval kohut on mõistnud ja kogu korraldustiimile üldiselt - olete parimad! Eriline tänu veel Toomas Rosenbergile, kes mind raja kõrval söötis-jootis, Jann Mutsole, kes mind igal ringil utsitas ja loomulikult peakorraldajale Endel Susile, kelleta oleksid 2015. aasta meistrivõistlused pidamata jäänud.

Naiste 20 km distantsil asus starti seitse käijat. Meistrivõistluste arvestuses läks aga rajale medalikomplekti jagu atleete. Kuna suurfavoriit Angela Mandel oli nädal tagasi läbinud edukalt maratonidistantsi, polnud tema võit sugugi kindel. Kartused said teoks kui üllatusvõidu pälvis kolmikust kogenuim Anna Kukankova KJK Atleetika, tulemusega 1:58.03. Värske meister parandas oma rekordit viie minuti jagu! KJK Kalev-Sillamäe esindaja ning favoriidikoormat kandnud Mandeli hõbemedal tuli 2:04.12ga. Kolmas oli samuti KJK Atleetika värve kaitsev Anna Tipukina, kellel kulus distantsi läbimiseks 2:16.20.

Paralleelselt Eesti tšempionaadiga selgitati välja ka Läänemaa KJK meistrid. Lähemalt räägib võistluste peakorraldaja Endel Susi:

"Seekordne kavandatud sündmuste jada nägi eelnevalt 1000 meetri võistlust algajatele Haapsalu staadionil, kust paremad pääseksid koos Eesti meistrivõistlustega korraldatavale noortevõistlusele. Veel otsustati korraldada klubi lahtine võistlus 20 km käimises, kuhu otsustati kutsuda Baltimaade paremaid. Kutsele reageerisid mõlemad Balti riigid, lisaks osales ka 1 poolatar.

19. septembri võistlustel ületati 2 Läänemaa B klassi noorterekordit. Mõlemad B klassi 5-s km-s ja püstitajateks olid JK Tempo noored. Anastasia Skatško sai ajaks 28.10 ületades Annika Sillati 13 aasta vanuse rekordi täpselt 30 sekundiga. Ruslan Sergatšov parandas enda nimel olnud möödunud aastast rekordit 55 sekundit saades ajaks 24.11. Tulemus on ka 9 sekundit parem Eesti B klassi tipptulemusest, mis kuulub aastast 1978 Meelis Mäeotsa nimele.

Teistest parematest noortest tasub esile tuua just head tehnilist esitust näidanuid noorte 5 km II koha võitjaid Kristiina Kösterit (32.02) ja Ainar Sten Junkerit (33.30). Mõlemad kuuluvad Läänemaa Kergejõustikuklubisse.

3 km algajatele võitsid Laura Vassiljeva ja Sergei Bonartsev Nikolai koolist.
Meeste 50 km võitja Margus Luigele oli see sportlaskarjääri jooksul juba 25s Eesti meistritiitel. Tema aeg oli 4:36.21. Ühtlasi oli ta parim ka klubi lahtistel 20 km käimise võistlustel. 20 km aeg oli tema 50 km käimise vaheaeg.

Klubi 20 km võistlus naistele oli väga pingeline. 3 paremat olid erinevatest riikidest. Võitis suurtel rahvusvahelistel võistlustel korduvalt võidurõõmu maitsnud lätlanna Agnese Pastare ajaga 1:37.57. 2. oli leedulanna Inga Mastianica ja 3. poolatar Monika Nawrocka.

Pastare oligi võistluse nimekam osaleja, kes saavutas 2012. a Londoni Olümpiamängudel 20 km kiirkäimises 24. koha 61 võistleja konkurentsis. Tema isiklik rekord 20s on nii kõva kui 1:29.55.
Välisvõistlejad ja nende treenerid ei pidanud paljuks kiita ka meie head võistluse korraldust ning soovi uuesti Paralepa võistlustel osaleda. Kuid tulevikus võib takistuseks saada Paralepa käimisraja 40 aasta vanune ja amortiseerunud rajakate ning ühe pöörde mittevastus nõuetele.

Kui rada on saanud uue kuue plaaniks klubi kindlasti 2017. a Eesti manteekäimise meistrivõistluse korraldamise õigust endale saada, sest siis möödub 20 aastat Paralepa raja kasutusele võtmisest käimise võistluse korraldamise kohana."

Sellised olid siis muljed Paralepast, mulle väga südamelähedaselt rajalt, kus 1991. aastal tegin Endel Susi käe all oma esimesed käigusammud. Ühtlasi olid need mu viimased sammud tegevsportlasena selles kaunis parkmetsas. Kohtumiseni juba uutel eluradadel!

No comments: